Witajcie na Roseana.pl
Witajcie na Roseana.pl

Jak powstają perfumy?

Jak powstają perfumy?

Jak powstają perfumy?

Choć perfumy są dziś praktycznie podstawą naszej codzienności, tak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, skąd one pochodzą i w jaki sposób powstają. Jest to interesująca wiedza, która nie tylko poszerza spojrzenie na perfumy i całą branżę perfumiarską, ale także pozwala spojrzeć na ulubione zapachy w całkowicie nowym świetle.

Warto zaznaczyć na początku, że proces powstawania perfum jest wieloetapowy. Wymaga wiele czasu, odpowiednich warunków, precyzji oraz przede wszystkim doskonałych jakościowo składników. Substancje do produkcji perfum pochodzą od roślin, zwierząt i syntetyków. Zastanawiasz się, jakim cudem poszczególne składniki mogą dawać tak cudowny zapach, kiedy zamknięte są w szklanej buteleczce? Czytaj dalej, a dowiesz się o wiele więcej!

Skąd pochodzą perfumy? Są starsze, niż Ci się wydaje!

Perfumy znane są ludzkości już od czasów starożytnego Egiptu. Różniły się one nieco od tych, które dzisiaj możemy zakpić w sklepach, lecz sam trzon perfumiarskiego rzemiosła był bardzo podobny. W starożytnym Egipcie olejki zapachowe pozyskiwano z płatków kwiatów i roślin. Perfumy te były na początku stosowane w celach religijnych, aby podkreślić wyjątkowość konkretnych obrządków oraz nadać im boskiego znaczenia.

Według niektórych historyków starożytności i średniowiecza, szczególnie mocno upodobała sobie perfumy Kleopatra, przez co zaczęły być one postrzegane jako element uwodzicielski, a nie czysto religijny. Grecy używali perfum jako olejków do masażu, a Arabowie zapoczątkowali nowy szczep perfum wynikających z destylacji alkoholowej - to właśnie do arabskich perfum dzisiaj nam najbliżej. Nuty zapachowe zamknięte w cieczy pozwalały na łatwą aplikację zapachu oraz stopniowe uwalnianie kolejnych warstw danej kompozycji.

Kolejnym etapem było przejęcie przez francuską arystokrację zamiłowania do arabskiej mody przenoszenia zapachów w roztworze alkoholowym. Stąd już niedaleka droga do współczesności, ponieważ to właśnie francuskie perfumy są podwaliną dzisiejszej branży perfumiarskiej.

Jak powstają perfumy krok po kroku

Powstawanie perfum, to bardzo złożony proces. Zaczyna się od zamówienia klienta. W tym miejscu mowa oczywiście o domach mody lub znanych projektantach i gwiazdach show biznesu. Następnie zespół specjalistów starannie szuka odpowiednich aromatów i odmierza nuty zapachowe, z których ma powstać dana kompozycja.

Mieszanie zapachów w reaktorze, to jeden z ważniejszych etapów produkcji perfum, ponieważ to właśnie wtedy powstaje unikalna kompozycja poszczególnych aromatów, które zaczynają tworzyć jedność - następnie zaś dodawany jest utrwalacz.

Kolejny etap to dodanie etanolu, olejku lub wody. Na samym końcu perfumy barwione są na kolor określony w zamówieniu. Co ciekawe, po tym etapie perfumy „dojrzewa” przez odpowiednią ilość czasu, aby wszystkie nuty zapachowe odpowiednio się połączyły.

To oczywiście nie koniec, ponieważ po odstaniu określonego czasu, perfumy są długotrwale testowane. Ważne jest jak ich zapach się zmienia w perspektywie godzin i czy jest odpowiednio trwały. Jeśli kompozycja przejdzie wszystkie próby, to nastaje czas na wybór flakoników i etykiet.

Jak pozyskuje się zapachy perfum?

Wśród metod pozyskiwania zapachów wyróżnia się kilka podstawowych sposobów. Warto zaznaczyć, że niektóre z nich znane są od setek (jak nie tysięcy) lat. Perfumy uzyskujemy zatem za pomocą takich metod, jak:

  • destylacja na sucho i mokro,

  • ekstrakcja( wytrącanie zapachu za pomocą rozpuszczalnika)

  • olejek tłoczony na zimno,

  • maceracja perfum( polega na moczeniu materiału w temperaturze pokojowej)

  • metody syntetyczne.

Czy wiesz, że do produkcji perfum używany jest filtr UV? Dzięki temu ubrania spryskane perfumami nie odbarwiają się, co w przypadku codziennego ich używania ma wręcz kluczowe znaczenie!

Składniki używane do stworzenia perfum

Najczęściej używanym składnikiem są oleje roślinne. Pozyskuje się je z płatków kwiatów, liści, nasion, żywicy i kory drzew, a także z mchu. Kolejny składnik, to olejki pochodzenia zwierzęcego. Bardzo popularnym składnikiem jest piżmo i ambra. 

Coraz częstszym zjawiskiem jest obecność w perfumach składników pochodzenia syntetycznego. Powstają one w środowisku laboratoryjnym i mają za zadanie wiernie odwzorowywać zapach np. odzwierzęcy, lub rośliny, który jest bardzo rzadki i praktycznie niemożliwy do zdobycia. 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl